Előre bocsátom, a növények pár hónapig nem fognak túl épületes látványt nyújtani, de a végeredmény kárpótolni fog minket a rövid ideig tartó esztétikai hibáért.
Igaz, a ligustrum (fagyal) nem kényes növény, de árnyékban hajlamos a felkopaszodásra, sőt tartósan teljes árnyékban tartott egyedei elpusztulhatnak. Talán legelterjedtebb sövény növényünk, ezért ezen demonstrálom a regeneráló "nyírást".
A sövénynyírás eszközei lehetnek a belső égésű vagy elektromos motorral működő gépek, a kézi "csattogós" nyíró és az éles, roncsolás nélkül vágó metszőolló. Ezt a munkát az utóbbival végezzük. (Már a beszerzésénél nem árt elkerülni a plusz kiadást és a későbbi bosszankodást. Megbízható gyártó masszív termékét válasszuk, akkor is, ha ára sokszorosa néhány piacon, hobbi boltban látható ollóénak. A használhatatlan szerszám a legdrágább szerszám!)
A munka menete:
1. Átvizsgáljuk a sövényt. Kivesszük az idegen növényeket. (Ezek általában szél hozta vagy madarak által belepottyantott magokból kelt nem oda illő növények.) Kivágunk minden beteg, halott és keresztbe nőtt ágat. A túl sürű részeket a vázágak alapra vágásával ritkítjuk.
2. A vegetáció megindulását követően a sövény déli oldalát erősen, felfelé keskenyedőre végig metsszük. Arra törekszünk, minden vágásunk élő szempár fölött legyen. (Észak-dél irányú sövénynél a tetejét vágjuk vissza a tervezett magasságnál rövidebbre, az erős vázágakig.) Vékony, fejletlen gallyakkal nem kell foglalkoznunk, az előtörö friss hajtások hamar utolérik őket növekedésben. A nap már be tudja világítani a sövény belsejét. Öntözzük be a talajt, ezzel növekedésre kényszerítjük a növényeket.
3. Pár hét múlva, miután láthatóan megindult a növekedés, a tetejét vágjuk vissza hasonló szempontok szerint. Ismét öntözünk.
4. A friss hajtások megjelenését követően az utolsó oldalon is elvégezzük a csonkítást. (A fagyal ugyan elviselné, de valójában egy növény sem szereti, ha egy időben meg kell válnia lombfelülete nagy részétől. A hasonló kerti munkáknál -pl. gyümölcsök zöld válogatása, szoliterek alakra nyírása- is jobban járunk, ha szakaszosan végezzük.)
5. Nyár végére már sövényünk minden oldala üde, friss hajtásokkal telt, a belsejében is vannak új ágak. Végre elvégezhetjük a tervezett formára nyírást, akár motoros sövényvágóval is. Az új ágaknak is lesz még ideje megfásodni a tél beálta előtt.
A "Magyarlonc" engedélyével